Міжнародний день рідної мови - свято, засноване ЮНЕСКО в 1999 році, щоб підтримати самобутність та важливість кожної мови та її важливість для народу.
З історії. 1952 року влада Пакистану проголосила урду єдиною державною, хоч рідною мова була лише для 3 % населення (зараз офіційні мови Пакистану - урду та англійська). На сході, де майже всі розмовляли бенґальською (згодом у Бангладеш (Східний Пакистан) мова стане державною), громадяни вчинили супротив. 21 лютого під час демонстрації поліція та військові вбили кількох студентів-демонстрантів. Після проголошення незалежності Східного Пакистану (Банґладеш) 1971 року цей день відзначають у країні як день мучеників. За пропозицією Бангладеш ЮНЕСКО проголосило 21 лютого 2000 першим міжнародним днем рідної мови.
Носії рідної мови. Є мови, якими розмовляють мільйони. Водночас є й такі, якими спілкується орієнтовно 10 тисяч осіб. Часто ці мови не передаються наступному поколінню і потрапляють у забуття. Багато мов, котрими розмовляють менше ніж 100 осіб, не задокументовані.
Українською мовою у світі послуговуються від 41 до 45 млн осіб; вона є другою чи третьою слов'янською мовою за кількістю мовців (після російської та, можливо, польської) та входить до третього десятка найпоширеніших мов (див. карту: червоний - декілька мільйонів; рожевий - декілька тисяч носіїв мови).
Рідна і державна мови. Не завжди поняття "рідна мова" (материнська мова) і "державна мова" (мова, вживання якої обов'язкове в офіційних документах та загалом у публічних сферах суспільного життя в державі (законодавство, управління, судочинство, освіта тощо)) збігаються.
Розмовляти рідною мовою - важливо й потрібно; мусимо навчати дітей рідної мови. На жаль, маємо й дикі факти, коли наші співвітчизники, перетнувши кордон і оформивши документи громадянина іншої країни, свідомо намагаються зробити все, щоб діти не знали української мови, бо "що дала мені та Україна?". Ані мова, ані "та Україна" нікому нічого не дасть і дати не може. Бо ми всі "та Україна".
Мова - завжди потужний інструмент у руках політиків. Щоб уникнути маніпуляцій, варто послуговуватися Законом: державною мовою в Україні є українська мова; рідна мова - у частини українська, у частини - угорська, румунська, словацька... Важливо берегти рідну мову, але в офіційній та публічній сферах маємо послуговуватися державною українською.
Підготовано за матеріалами Вікіпедії.
Коментарі
Дописати коментар